Światowy Dzień Fotografii: historia MPWiK we Wrocławiu w obiektywie (2)

Dzieje Wrocławia można prześledzić na fotografiach wykonanych przez miejskie wodociągi, które rozpoczęły działalność w 1871 roku i od tego momentu swoją historię dokumentują na zdjęciach. To 153 lata dokonań przeplatanych trudnymi momentami. W obiektywie fotografów uwieczniających rozwój wodociągów widać także, jak zmieniał się Wrocław. 

W tym wypadku obraz uwieczniony na starym nośniku, jak na przykład klisza, a następnie przeniesiony na komputerowe dyski mówi o historii miejskich wodociągów, przedsiębiorstwa, bez którego rozwój Wrocławia nie byłby przecież możliwy. – Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy zobaczyć, jak powstawała wieża ciśnień przy ul. Na Grobli, czyli nasz symbol, którego wybudowanie uznaje się za początek przedsiębiorstwa wodociągowego w ówczesnym Breslau. Kolejna historia zapisana jest na zdjęciach terenów wodonośnych, gdzie ponad sto lat temu wiercono studnie i kopano stawy infiltracyjne – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK. 

Na archiwalnych fotografiach zobaczymy najważniejsze wydarzenia ze 150-letniej historii spółki. Ta podróż w czasie rozpoczyna się w 1860 roku, kiedy to zdecydowano o ulokowaniu centralnego systemu wodociągowego, co miało zapewnić wodę rosnącej liczbie mieszkańców. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 roku. Wtedy uruchomiono pierwszy mechaniczny wodociąg centralny Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w obecnej Polsce. 10 lat później z kolei powstał system kanalizacyjny Wrocławia.

Zdjęcia z powojennej historii Wrocławia publikowaliśmy w części pierwszej: Światowy Dzień Fotografii: historia MPWiK we Wrocławiu w obiektywie (1)

Pracownicy zakładu Na Grobli, 1912 r.



Wieża Ciśnień Na Grobli, wnętrze

Wymiana złoża piaskowego filtra powolnego nr 3 Na Grobli, lata 20-30. XX wieku


Zbiornik wody czystej z widokiem na Wieżę Ciśnień, lata 20. XX wieku

Budowa filtrów Na Grobli, lata 30. XX wieku




Filtry pospieszne Na Grobli, lata 30. XX wieku


Pompownia Świątniki, pocz. XX wieku




Maszynownia w Pompowni Świątniki

Budowa infrastruktury przesyłowej na terenach wodonośnych, lata 20-30. XX wieku


Budowa Pompowni Bierdzany, 1926 r.

Pompownia Bierdzany, lata 30. XX wieku

Pogotowie kanalizacyjne, lata 30. XX wieku

Ekipa kanalizacyjna, pocz. XX wieku

Robotnik kanałowy, pocz. XX wieku

Budowa kanalizacji, pocz. XX wieku

Pola Osobowickie, lata 30. XX wieku




Przepompownia Stary Port, pocz. XX wieku

Ćwiczenia pożarowe Na Grobli, 1942 r.

Zakład produkcji wody Na Grobli, przed upadkiem Festung Breslau, zdjęcie lotnicze, 1944 r.

Zdjęcia pochodzą z archiwum MPWiK we Wrocławiu. Powojenną część historii zakładu przedstawiliśmy w wcześniejszym artykule.


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.