Światowy Dzień Fotografii: historia MPWiK we Wrocławiu w obiektywie (1)

Światowy Dzień Fotografii obchodzony jest dla upamiętnienia wydarzeń z 19 sierpnia 1839 roku. Wtedy na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu zaprezentowano dagerotypię, rewolucyjną jak na tamte czasy technikę wykonywania zdjęć, która wykorzystywana jest w niektórych aparatach fotograficznych aż do dzisiaj. Opatentował ją Francuz, Louis Jacques Daguerre, a pozwalała ona na utrwalenie na metalowej płytce unikatowej, niemożliwej do odtworzenia odbitki. Patent kupił rząd Francji i rozpowszechnił nową technikę na cały świat. 

Z tej okazji MPWiK Wrocław udostępnił zbiór historycznych fotografii z najważniejszymi wydarzeniami z historii spółki. To 153 lata dokonań przeplatanych trudnymi momentami. W obiektywie fotografów uwieczniających rozwój wodociągów widać także, jak zmieniał się Wrocław. Dzisiaj pokażemy wam czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego i mozolną odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych.

Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia w 1997 roku. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 roku. Równocześnie kontynuowano budowę Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, do której – zamiast na pola irygacyjne – zaczęto kierować miejskie ścieki.

Polsko-niemiecka załoga zakładu Na Grobli, 1951 r.




Zniszczenia wojenne infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, 1945 r


Odbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze zniszczeń wojennych


Budowa Zakładu Produkcji Wody Mokry Dwór





Uruchomienie Zakładu Produkcji Wody Mokry Dwór, 1982 r.


Zalany przez powódź w lipcu 1997 r. teren budowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków

Pompownia Świątniki w otoczeniu wody powodziowej, 1997 r.

Woda powodziowa zalewa Zakład Produkcji Wody Mokry Dwór, 12 lipca 1997 r., niebieska linia na pierwszym planie to górna krawędź ogrodzenia zakładu

Zalane tereny wodonośne Wrocławia, 1997 r.

Zalany przez wezbraną Odrę teren Portu Miejskiego z pompownią ścieków, 1997 r.



Budowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku

Zdjęcia pochodzą z archiwum MPWiK we Wrocławiu. Przedwojenną część historii zakładu przedstawimy w kolejnym artykule.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.