Światowy Dzień Fotografii: historia MPWiK we Wrocławiu w obiektywie (1)
Światowy Dzień Fotografii obchodzony jest dla upamiętnienia wydarzeń z 19 sierpnia 1839 roku. Wtedy na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu zaprezentowano dagerotypię, rewolucyjną jak na tamte czasy technikę wykonywania zdjęć, która wykorzystywana jest w niektórych aparatach fotograficznych aż do dzisiaj. Opatentował ją Francuz, Louis Jacques Daguerre, a pozwalała ona na utrwalenie na metalowej płytce unikatowej, niemożliwej do odtworzenia odbitki. Patent kupił rząd Francji i rozpowszechnił nową technikę na cały świat.
Z tej okazji MPWiK Wrocław udostępnił zbiór historycznych fotografii z najważniejszymi wydarzeniami z historii spółki. To 153 lata dokonań przeplatanych trudnymi momentami. W obiektywie fotografów uwieczniających rozwój wodociągów widać także, jak zmieniał się Wrocław. Dzisiaj pokażemy wam czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego i mozolną odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych.
Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia w 1997 roku. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 roku. Równocześnie kontynuowano budowę Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, do której – zamiast na pola irygacyjne – zaczęto kierować miejskie ścieki.
Leave a Comment